menusearch
javapro.ir

Maven چیست و چه کاربردی در زبان جاوا دارد؟

جستجو
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۵:۴
۱۳۹۹/۱۱/۱۲ یکشنبه
(2)
(0)
Maven چیست و چه کاربردی در زبان جاوا دارد؟
Maven چیست و چه کاربردی در زبان جاوا دارد؟

کاربرد Maven در زبان برنامه نویسی جاوا چیست؟

 

در مخزن Maven ها موارد زیادی دیده می‌شود. مثلاً یک سری کتابخانه‌‌‌‌های جاوا و یا پلاگین هایی که شامل یک یا چند مخزن هستند. به طور کلی این مخزن ها در یک حافظه نهان محلی ذخیره سازی می‌شوند. حافظه‌‌‌‌های پنهانی شرایط به روز رسانی دارند و این موضوع بخش مهم از ماون ها را شامل می‌شود.

 

 

 

 

 

مباحث پرکاربرد و مهم زبان جاوا رو به صورت رایگان آموزش ببین

 

 

 

 


دنیای برنامه نویسی دنیای پیچیده ای است، هرچه در این دنیا بیشتر غرق شوید بیشتر دانش کسب می‌کنید. در این مقاله به زبانی ساده در مورد Maven صحبت می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که این اصطلاح چیست و قرار است در چه بخشی کاربرد داشته باشد.

 

 

چرا ما در زبان برنامه نویسی جاوا به maven نیاز داریم؟


 
Maven به زبان ساده
Maven یا آپاچی ماون یک اصطلاح است. Maven یک ابزار مدیریت محسوب می‌شود. این ابزار قرار است پروژه ای را را تعریف کند. حال تعریف به چه صورت؟ تعریف بر اساس مدل شی صورت می‌گیرد. بنابراین Maven ابزاری است که به تعریف پروژه در حالتی خاص اشاره دارد. از سوی دیگر Maven به معنی یک مخزن است مخزنی از دانش که قرار است برخی از وظایف را به عهده بگیرد.

 


Maven را در واقع روش‌‌‌‌های جامعی هستند که پروژه را مدیریت می‌کنند. این مدیریت از زمان کامپایل آغاز می‌شود و در نهایت تا انتشار و مستند سازی ادامه دار است. این روش سبب می‌شود که همکاری‌‌‌‌های تیمی به درستی صورت بگیرد.


Maven ها در واقع چارچوبی هستند که قرار است پروژه را مدیریت نماید. یک نوع ابزار ساخت محسوب می‌شود و می‌تواند برای پروژه‌‌‌‌های جاوا نقش مدیریتی خوبی داشته باشد. اگر آپاچی آنت به گوش شما رسیده باشد در واقع Maven ها نیز مشابه با همان کار می‌کنند اما در یک ساختار کلی متفاوت تر ارائه می‌شوند.


یک نکته جالب در مورد Maven ها این است که برای پروژه‌‌‌‌های اسکالا و رابی و سی شارپ نیز استفاده می‌شود. این رویکرد برای زبان‌‌‌‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


Maven ها بخشی از پروژه‌‌‌‌های جاکارتا هستند. مثلاً به واسطه ماون ها می‌تواند توصیف خوبی از فایل‌‌‌‌های ایکس ام ال نرم افزاری داشت به خصوص زمانی که در قالب‌‌‌‌های ساخت اجرا می‌شوند.


یک سری وظایف دیگر نیز برای ماون ها در نظر گرفته می‌شود که وابسته به ماول ها و کتابخانه ها است و البته که سایر قطعات نرم افزاری را در دل خود جای داده است.


در مخزن Maven ها موارد زیادی دیده می‌شود. مثلاً یک سری کتابخانه‌‌‌‌های جاوا و یا پلاگین هایی که شامل یک یا چند مخزن هستند. به طور کلی این مخزن ها در یک حافظه نهان محلی ذخیره سازی می‌شوند.


حافظه‌‌‌‌های پنهانی شرایط به روز رسانی دارند و این موضوع بخش مهم از ماون ها را شامل می‌شود.


مخزن‌‌‌‌های عمومی شامل یک رویکرد به روزرسانی خاص هستند.


در طراحی Maven ها از معماری خاصی استفاده شده است که مشهور به معماری مبتنی بر پلاگین است. این معماری اجازه می‌دهد که برنامه ها مورد کنترل قرار بگیرند. در واقع هر برنامه به واسطه ورودی استاندارد کنترل می‌شود.

 

هدف Maven در زبان برنامه نویسی جاوا چیست؟

 


Maven چه کمکی می‌کند؟
Maven ها از نظر تئوری نیز قابل ارزیابی هستند. به طور کلی این مسئله به صورتی است که به همه افراد اجازه می‌دهد تا برای هر زبان دیگر بتوانند پلاگین نویسی داشته باشند. این ابزار یک نوع واسط محسوب می‌شود به طوری که می‌توان برای کامپایلرها و ابزار تست نیز استفاده شود.


استفاده از Maven برای زبان جاوا بیشتر از سایر زبان ها دیده می‌شود. یک پلاگین دیگر نیز در دنیای دات نت وجود دارد و به طور کلی موقعیت خوبی را در بر می‌گیرد.

 

 

 

پروژه مدل شی چیست؟
می دانیم که Maven ها برای مدیریت پروژه‌‌‌‌های مدل شی به کار می‌رود حال سوال اینجاست که پروژه‌‌‌‌های مدل شی چه هستند و چه کاربردی دارند؟


پروژه‌‌‌‌های مدل شی همه پیکربندی ها را برای یک پروژه فراهم می‌سازند. در واقع پیکربندی به صورتی است که مالک پروژه و وابستگی پروژه را مشخص می‌سازد.


از دیگر کاربرد Maven ها این است که در پیکربندی پلاگین را فراهم می‌سازند. اینطور که مشخص است پلاگین‌‌‌‌های جاوا گاه با شکست روبرو هستند که به طور کلی تست واحد باید بر این اساس ساختار یافته باشد.


پروژه هی بزرگ نیز وابسته به ماژول‌‌‌‌های مختلفی هستند که هر یک شامل پروژه‌‌‌‌های مدل شی می‌باشند. پروژه مدل شی نقشه ریشه را ایفا می‌کند و ماژول ها در لیستی قرار می‌گیرد که شامل یک دستور کامپایل می‌شود.

قابلیت‌‌‌‌های Maven ها در پلاگین ها مشخص می‌شود. در واقع یک سری از اهداف را در بر می‌گیرد.


فرض کنید که یک پروژه جاوا مدنظر است که قرار است به واسطه کامپایلر پلاگین ها مورد هدف قرار بگیرد. در حال حاضر Maven ها کمک می‌کنند تا ساخت و تست و مدیریت و همینطور منبع کنترل مورد نظر را شامل می‌شود. از سوی دیگر پلاگین ها شامل بخش‌‌‌‌های معرفی و پیکربندی مربوط به مدیریت شی ایکس ام ال می‌شوند.

 

 

آیا Maven تنها در زبان جاوا استفاده می‌شود؟

 

 

 


مدیریت کتابخانه ها با آپاچی Maven
حال میخواهیم از یک نگاه دیگر در مورد Maven ها صحبت کنیم. برای اینکه پروژه‌‌‌‌های جاوا ساخته شوند نیاز به یک سری وابستگی ها است. منظور از وابستگی ها همان کتابخانه‌‌‌‌های jar هستند که در پروژه‌‌‌‌های جاوا استفاده می‌شوند.

 

این کتابخانه ها می‌بایست به کامپایلر زبان اضافه شوند و همینطور نیاز است که پکیج ها به طور دقیق مشخص شوند و در نهایت خروجی صورت بگیرد. خروجی ها می‌توانند شامل jar، war و ... بسته به نوع پروژه باشد. زمانی که پروژه پیچیده تر می‌شود به طور کلی نیاز است که مدیریت آن نیز گسترده تر صورت بگیرد و فضای پیچیده تری را به خود اختصاص دهد.

 


آپاچی Maven ها در واقع در لیست ابزار‌‌‌‌های کاربردی قرار دار که سبب می‌شود پروژه‌‌‌‌های جاوا توسعه کاربردی تری داشته باشند. این ابزارها فرایند بیلد کردن را ساده تر می‌کنند و مدیریت مناسبی بر روی کتابخانه ها ایجاد می‌کنند. این ابزارها محبوبیت بالاتری دارند و در بین توسعه دهندگان جاوا نیز گزینه بسیار مناسبی هستند.

 

 


نصب آپاچی Maven
برای نصب Maven نیاز به پیش نیازهایی است. ر ابتدا باید Java JDK بر روی ویندوز شما نصب باشد. نصب این ابزار گاه بسیار ساده است و گاه دردسر‌‌‌‌های خود را دارد به هر صورت باید بتوانید پروسه نصب آن را به دقت انجام دهید.

 


پس از اینکه ماون را دریافت کردید نیاز است که فایل ماون در مسیری که قرار است نصب آنجا صورت بگیرد Extract شود.

 


در گام سوم نوبت به مقدار دهی متغیر محیطی PATH است که می‌بایست برای شناسایی فایل‌‌‌‌های اجرایی به طور دقیق ارزیابی شود. برای اینکه استفاده از ماون ها به آسانی صورت بگیرد و اجرای آن دقیق باشد نیاز است که مسیر فایل‌‌‌‌های اجرایی در متغیر‌‌‌‌های محیطی قابل دسترس باشن. ذخیره سازی در هر بخش از پروژه باید صورت بگیرد.


 
کاربرد Maven
Maven ها در واقع یک سیستم ساخت قدرتمند هستند که سبب می‌شود توسعه دهندگان جاوا از آن در پروژه‌‌‌‌های سازمانی و متن باز استفاده نمایند و از سوی دیگر به واسطه آن می‌توان کار‌‌‌‌های بیشتری نیز صورت بگیرد. تمرکز ماون ها بر روی مدیریت وابستگی ها و ایجاد و گزارش گیری است به طوری که می‌توان مدل هدف پروژه را ارزیابی کند و عناصر مدیریت شی را نیز براورد سازد.

 

از سوی دیگر این ابزار به صورتی کار می‌کند که می‌تواند در راستای چرخه عمر نیز مورد خوبی محسوب شود و شامل یک سری افزونه‌‌‌‌های مخصوص می‌شود.


در صورتی که افزونه‌‌‌‌های اضافی به ماون ها افزوده شود روال پاکسای و تدوین نیز به صورت خودکار ارزیابی می‌شود. از سوی دیگر مدیریت وابستگی ها نیز به طرز درستی صورت می‌گیرد.


سیستم Maven می‌تواند در نهایت گزارش گیری وبی داشته باشد به طوری که نیاز‌‌‌‌های هر پروژه جاوا را برآورده می‌سازد و شامل یک سری مولفه‌‌‌‌های ساده است تا بتواند ساخته‌‌‌‌های سفارشی شده را ارزیابی کند. در هر صورت Maven ها می‌توانند بهتری رویکرد اجرایی باشند و البته که اصول ساخت توسط ماون ها به واسه مدیریت پروژه صورت می‌گیرد.

 

 

 

بررسی فریمورک‌‌‌‌های زبان برنامه نویسی جاوا

 

 

 


نتیجه گیری
Maven یک ابزار مدیریتی است که می‌تواند برای تعریف پروژه استفاده شود. این محصول فرایند بیلد را آسان سازی می‌کند و به طور کلی اطلاعات یکپارچه ای در خصوص بیلد کردن می‌دهد. از سوی دیگر اطلاعات کیفی پروژه را فراهم می‌سازد و سبب می‌شو یک سری دستور العمل هایی که برای استفاده مجدد نیاز است فراهم شود.

 

سبب می‌شود تا یک سری قابلیت‌‌‌‌های جدید به صورت نامحسوس به پروژه اضافه شود. از سوی دیگر باید دقت شود که Maven ها یک کامپایلر نیستند و نباید به اشتباه برای آنها چارچوب برنامه نویسی لقب داد.

 


این ابزار شامل استانداردی است که برای ساخت برنامه استفاده می‌شود. شامل مدلی است که باری مخزن محصولات استفاده می‌شود. از سوی دیگر شامل موتور نرم افزاری است که وظیفه مدیریت و تعریف پروژه ها را به عهده می‌گیرد. یک سری استاندارد‌‌‌‌های مشخص دارد که شامل چرخه کار می‌شود و تست مشخصی برای خروجی پروژه ارزیابی می‌کند.


نسخه‌‌‌‌های مختلفی برای Maven ها در نظر گرفته می‌شود که شامل تجربیات مشخصی است که برای پروژه‌‌‌‌های مختلف اجرا می‌شود. نسخه نهایی Maven باگ‌‌‌‌های قبلی را از بین برده است و کیفیت بهتری دارد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گفتگو را شروع کنید
رزو مشاوره و تدریس خصوصی برنامه نویسی و سفارش انواع پروژه‌‌‌‌های برنامه نویسی