menusearch
javapro.ir

با زبان های تحت وب برای تمامی سیستم عامل های موبایل اپلیکیشن بساز!

جستجو
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ | ۲۰:۸:۴۲
۱۴۰۰/۳/۱۹ چهارشنبه
(1)
(0)
با زبان های تحت وب برای تمامی سیستم عامل های موبایل اپلیکیشن بساز!
با زبان های تحت وب برای تمامی سیستم عامل های موبایل اپلیکیشن بساز!

ساخت اپلیکیشن موبایل برای اندروید و ای او اس با یک پلتفرم

PhoneGap


معرفی اجمالی PhoneGap
PhoneGap یک فریم ورک توسعه نرم افزاری توسط شرکت Adobe System است که برای توسعه برنامه های موبایل از آن استفاده می‌شود. برای توسعه و ساخت اپلیکیشن و برنامه ها با استفاده از PhoneGap، توسعه دهنده نیاز چندانی به دانش زبان برنامه نویسی گوشی همراه ندارد بلکه تنها زبان های توسعه وب مانندHTML، CSS و J script را نیاز دارد که فرا گرفته باشد.

 

این پلتفرم اپلیکیشن و برنامه هایی را برای تمامی سیستم عامل های محبوب تلفن همراه مانندiOS، Android، BlackBerry و Windows Mobile OS و غیره تولید می‌کند. با این حال امروزه چون اپلیکیشن های اندروید مشتری فراوانی دارند از این ابزار به خوبی می‌توان برای تولید و توسعه ی نرم افزاری و برنامه نویسی موبایلی بهره برد.

 

برنامه نویسانی که می‌خواهند وب سایت آنها به صورت آفلاین یا آنلاین در دسترس باشد، می‌توانند از این ابزار بهره ببرند. برای ایجاد وب سایتی که ممکن است بخواهید در برنامه قرار دهید، داشتن دانش در موردHTML، CSS و J script اجباری است. برای استفاده از PhoneGap به زبان برنامه نویسی دیگری نیازی نیست.

 

ساخت اپلیکیشن موبایل با زبان های برنامه نویسی تحت وب
PhoneGap

 

 


PhoneGap و انواع سیستم عامل
موبایل ها، دستگاه های دستی و با حمل آسان هستند که انقلابی جدید را در مهندسی نرم افزار آغاز کرده اند. این دستگاه های کوچک اما کارآمد قادر به اجرای برنامه هایی هستند که با زبان های برنامه نویسی پیشرفته ایجاد شده اند.

 

افرادی که این دستگاه ها را دارند تمایل دارند تا حداکثر بهره را از آنها ببرند زیرا استفاده از این دستگاه ها زندگی را در هر زمان و هر مکانی بسیار راحت تر از قبل ساخته است. اما این دستگاه ها از زمانی ارزشمند تر شده اند که توانسته اند از طریق اپلیکیشن ها و برنامه های نصب شده روی خود زندگی را آسان تر کنند.


معماری دستگاه موبایل مشابه معماری سیستم رایانه ای است. موبایل نیز دارای سخت افزار، سیستم عامل و سیستم عامل های سفارشی از پیش ساخته شده است. این سه مورد عمدتا اختصاصی هستند و توسط یک کارخانه خاص مهندسی، توسعه داده شده و مونتاژ می‌شوند. برنامه ها و اپلیکیشن های مورد نیاز این موبایل ها (نرم افزار های کاربردی) نیز توسط توسعه دهندگان خارج از این کارخانجات مهندسی ساخته می‌شوند.


سیستم عامل های تلفن همراه که شناخته شده باشند و در هر دو گروه اختصاصی و اوپن سورس نیز باشند، در همه جا موجود هستند. پر کاربرد ترین سیستم عامل های تلفن همراه عبارتند از:

•    اندروید
•    IOS
•    بلک بری
•    ویندوز

 

 

درصد استفاده کنندگان از سیستم عامل های مختلف

درصد استفاده کاربران از سیستم عامل های مختلف


هر سیستم عامل تلفن همراه مجموعه ای از ابزارها و محیط های خاص خود را برای توسعه برنامه هایی ارائه می‌دهد که روی آنها اجرا می‌شود. برنامه ساخته شده برای یک سیستم عامل نمی‌تواند روی هر سیستم عامل دیگری اجرا شود زیرا از نظر ساختاری کاملاً متفاوت هستند.

 

برای مثال برنامه ای مانند واتساپ که روی اندروید و آی او اس وجود دارد نیز در دو سیستم عامل حالت و ظاهر متفاوتی دارد چرا که توسعه دهندگان باید این برنامه را برای دو سیستم عامل مختلف آماده می‌کرده اند.

 

توسعه دهندگان تمایل دارند که برای افزایش قابلیت دسترسی کاربرانی که هر کدام از سیستم عامل مخصوص خود استفاده می‌کند در ارائه اپلیکیشن یا برنامه ها تمام سیستم عامل های اصلی تلفن همراه را تحت پوشش قرار دهند.


از این رو تهیه یک برنامه کاربردی که در تمام سیستم عامل های اصلی قابل اجرا باشد، یکسان بودن ظاهر آن در تمامی سیستم عامل ها و در نهایت یکسانی عملکرد آن برنامه در همه سیستم عامل ها کاری خسته کننده خواهد بود.

 

برای این کار یک توسعه دهنده باید درک کاملی از تمام سیستم عامل ها داشته باشد و فهم خوبی از ابزارهای اصلی توسعه برای سیستم عامل های مختلف نیز داشته باشد.


PhoneGap ممکن است به عنوان راه حلی عالی برای تمام مشکلات ذکر شده در بالا در نظر گرفته شود. PhoneGap فریم ورکی است که باعث می‌شود توسعه دهندگان برنامه های خود را با استفاده از API های استاندارد وب و برای همه سیستم عامل های اصلی تلفن همراه توسعه دهند. یکی دیگر از ویژگی های این ابزار این است که اوپن سورس بوده و البته که رایگان است.

 

 

با این شیوه اسان برای تمامی سیستم عامل ها اپلیکیشن بسازید
PhoneGap

 

 


PhoneGap ابزاری کاربردی
توسعه دهندگان فقط باید از دانش برنامه نویسی با ابزارهای توسعه وب مانند HTML، CSS و Java script آگاهی داشته باشند. این برنامه خود بقیه کارها مانند ظاهر و حالت برنامه و قابلیت پرتابل بودن در میان سیستم عامل های مختلف تلفن همراه و غیره را انجام می‌دهد.


با استفاده از این ابزار می‌توان برای همه سیستم عامل های اصلی تلفن همراه مانندApple iOS، Android،BlackBerry، Windows و غیره برنامه ای را توسعه داد و ایجاد و اجرا کرد.

 

در این مورد توسعه دهنده یا برنامه نویس نیاز ندارد تا در مورد تک تک سیستم عامل های فوق تخصص خاصی داشته باشد، همچنین علاوه بر این توسعه دهنده ملزم به داشتن دانش کد نویسی برای برنامه های موبایلی با ریز ترین جزییات نیست.


PhoneGap به کاربران خود اجازه می‌دهد تا محتوای داده را در وب سایت های مختلف بارگذاری کنند و سپس به طور خودکار این محتوا را به فایل های مختلف برنامه تبدیل می‌کند.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
زودتر از دیگران از جدیدترین مطالب آموزشی برنامه نویسی جاواپرو اطلاع پیدا کن
 شاید برای شما کم اهمیت باشد; اما حمایت مالی به جاواپرو جان می‌دهد
سوالات متداول برنامه نویسی
گفتگو را شروع کنید
مشاوره ،تدریس خصوصی و سفارش انجام انواع پروژه های برنامه نویسی