menusearch
javapro.ir
جستجو
۱۳۹۵/۸/۶ پنج شنبه
(0)
(0)
جلسه شانزدهم - کنترل سطح دسرسی (Modifiers)
جلسه شانزدهم - کنترل سطح دسرسی (Modifiers)
آموزش آسان و ساده زبان برنامه نویسی جاوا
گاهی در زبان جاوا نیاز هست راه دسرسی به ویژگی ها و رفتار های (متغیرها و متدها) کلاس خود را کنترل کنیم.یعنی اجازه ندهیم هر کسی از راه رسید از این متدها و متغیر های کلاسمون استفاده کنه،حالشو ببره بدون این که از ما اجازه بگیره!!!!! کنترل سطح دسرسی به ویژگی ها و رفتار های کلاس را می توان به یک تلفن تشبیه کرد!!! اگر ما تلفن خود را در معرض عموم مردم قرار بدهیم ،همه از آن استفاده می کنند!!! چیزی شبیه تلفن عمومی می شود! اما اگر تمایل نداشته باشیم که هر کسی از آن استفاده کند آن را در مکانی می گذاریم که دسرسی ان برای عموم مردم محدود باشد!!! مثال دومی که می توان برای کنترل سطح دسرسی زد همان چت کردن در شبکه های اجتماعی می باشد!! مثلا شما در واتس اپ می توانید در یک گروه عمومی با سایر دوستان خود چت کنید و همه اعضای گروه از پیام شما با خبر می شوند اما اگر خواستید بصورت کنترل شده و خصوصی چت کنید به pv یا private هم دیگر می روید و هرکسی هم نمی تواند به pv شما دسرسی داشته باشد! همه این مثال ها را گفتم که کنترل سطح دسرسی را برای شما ملموس تر کرده باشم.حالا برویم سراغ اصل مطلب Jدر جاوا برای کنترل سطح دسرسی از واژه ای تحت عنوان اصلاح کننده های سطح دسرسی (Access level modifiers) استفاده میکنیم.خب این یعنی چه؟! مثلا برای کنترل سطح دسرسی به تلفن خود و محدود کردن دسرسی به ان،تلفن را از یک مکان عمومی به یک مکان خصوصی می بریم که در دسرس مردم نباشد یعنی دسرسی به تلفن خود را از حالت عمومی به خصوصی تغییر یا اصلاح کردیم به این حالت عمومی (public) یا خصوصی (private) اصلاح کننده (modifiers) سطح دسرسی می گویند.
اصلاح کننده های (تغییر دهنده ها یا modifiers) سطح دسرسی در جاوا تعیین می کنند که سایر کلاس ها تا چه اندازه می توانند از ویژگی ها و رفتار های کلاس فعلی شما استفاده کنند.
پس تا اینجا این اصلاح کننده ها برای کنترل دسرسی سایر کلاس ها به ویژگی ها و رفتار های شما می باشند.در ادامه آموزش به هر یک از اصلاح کننده های سطح دسرسی می پردازیم:
اصلاح کننده سطح دسرسی عمومی – کلمه کلیدی public
  • کلمه کلیدی public از شناخته شده ترین کلمه های کلیدی جاوا هست و زیاد می بینیمش و باهاش کار کردیم و کار داریم!!!
  • public از ساده ترین اصلاح کننده های سطح دسرسی در جاوا می باشد زیرا همان طور که از اسمش معلومه ماهیتی مشخص دارد ،دسرسی ان چیزی شبیه تلفن عمومی است یعنی همه کلاس های دیگر می توانند به متغیرها و متدهایی که از نوع public تعیین کردیم دسرسی داشته باشند.
  • پس وقتی یک متغیر یا متد از نوع public در کلاس خود تعریف میکنیم برای سایر کلاس ها این ویژگی ها و متدها قابل دسرسی می باشد.
  • در کل یک کلاس ، متغیر ، متد ، اینترفیس (درآینده بررسیش میکنیم) ، سازنده و... وقتی public اعلام می شود،توسط سایر کلاس ها قابل دسرس هستند.
  • این کلمه کلیدی زمانی مفید است که متغیر ها و متدهای یک کلاس در یک اپلیکیشن باید قابل دسرس برای کل کلاس های برنامه ما باشد.
  • طبق روال معمول وقتی نیاز هست متغیرهای یک کلاس در همه جای اپلیکیشن به اشتراک و استفاده سایر کلاس ها قرار گیرد،آنان را عمومی (public) اعلام می کنیم.
خب امیدوارم توضیحاتم جامع و کامل و کافی بوده باشه،حالا این اصلاح کننده را با مثال بررسی میکنیم:
ادامه این جلسه آموزشی را می توانید بصورت کتاب الکترونیکی (PDF شده) در لینک زیر دریافت کنید.
این جلسه آموزشی را بصورت کامل و مرتب شده در لینک زیر دانلود کنید:(در صورت خرابی لینک گزارش دهید)

آموزش آسان و ساده زبان برنامه نویسی جاوا

لینک دانلود
نشر این مطلب با ذکر منبع (لینک سایت) بلامانع است.
برای با خبر شدن از جدیدترین مطالب آموزشی جاوا عضو کانال تلگرام ما شوید.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز